„Z książką na walizkach, czyli Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami” to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku, w której biorą udział wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy i wydawcy. Głównym organizatorem jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. W ciągu czterech czerwcowych dni, pisarze i ilustratorzy odwiedzili dolnośląskie biblioteki. Dla młodych czytelników, którzy po raz pierwszy w życiu mają kontakt z autorem, czynny udział w spotkaniu jest niezapomnianym przeżyciem. To także niepowtarzalna okazja na zdobycie wyjątkowej, indywidualnej dedykacji. W październiku odbyła się druga odsłona „Z książką na walizkach-Polska na szóstkę” i nasza biblioteka miała okazję skorzystać z tej akcji. Gościliśmy na spotkaniu panią Idę Pierelotkin, pisarkę literatury młodzieżowej, która spotkała się z uczniami klas VII SP nr2 oraz nr 1 i uczniami ze SP w Nowym Zamku. Pani Ida próbowała wspólnie z młodzieżą znaleźć kilka odpowiedzi na nurtujące Ją pytania. Jacy są Polacy? Co cechuje Polaków? Dlaczego utarła się o nas opinia, że Polak potrafi! Uczniowie ochoczo dyskutowali na temat patriotyzmu, jak również na temat polskiej literatury. W drugiej części spotkania młodzież „bawiła się słowem”. Do głównego zdania ”Jego mózg pracował na najwyższych obrotach” trzeba było ułożyć zdanie o tym samym znaczeniu, ale w wersji kulinarnej, np. „Myślał intensywnie, bo miał twardy orzech do zgryzienia”, albo „Jego myśli skakały jak popcorn w mikrofali”. Natomiast to zdanie w wersji roślinnej mogło brzmieć tak: „Jego myśl plątała się jak bluszcz po murze” lub „Jego mózg rozrastał się jak drzewo”. Spotkanie ponad godzinne minęło w okamgnieniu, jeszcze chętnie podobieralibyśmy zdania do różnych myśli, ale młodzi czytelnicy musieli wracać do szkół, a nasi goście do Wrocławia. Na koniec spotkania można było zakupić książkę naszego gościa i otrzymać autograf.

Ida3Ida2Ida1