Druga część sułowskich zajęć wakacyjnych dla dzieci zaplanowana została na dni 31.07 - 4.08.2017.
Zgodnie więc z harmonogramem, w poniedziałek odbyły się zajęcia z tańca nowoczesnego z instruktorką Centrum Tańca Show Dance z Krotoszyna. Nie trzeba było nikogo zachęcać do zajęcia miejsca na parkiecie. Dzieci okazały się nie tylko chętne, ale i bardzo utalentowane, a nauka nowych figur i całych układów tanecznych sprawiała im widoczną przyjemność. Później, zmęczone, odpoczywały na zajęciach plastycznych spokojnie wykonując swoje prace.
1 sierpnia o godz.8.30 wyruszyliśmy na Wielką Wyprawę Po Złoto. Tego dnia mieliśmy bowiem zwiedzić prawdziwą kopalnię złota w ...Złotym Stoku. Na miejscu czekał na nas bardzo sympatyczny przewodnik, który prawie godzinę oprowadzał nas po sztolniach kopalni. Dodatkową atrakcją było oglądanie podziemnego wodospadu oraz jazda podziemną kolejką wąskotorową. Na zakończenie zostało najlepsze: płukanie złota i poszukiwanie diamentów.
Kolejną atrakcją było Muzeum Techniki Średniowiecznej. Poznaliśmy tu zasady działania wielu urządzeń ułatwiających codzienne prace w kopalni i w górniczej osadzie. Ostatni punkt programu to Chata Kata. Oprowadzał nas po niej sam gospodarz domostwa, który woli się nazywać nie Mistrzem Topora lecz Mistrzem Ciętej Riposty.
2 sierpnia to dzień warsztatów stacjonarnych. Poprowadziła je p. Asia Mielnik, a temat był bardzo ciekawy: Jak zrobić mydło? Dwie godziny minęły jak z bicza strzelił. Tyle bowiem czasu zajęło nam zebranie kwiatów i ziół potrzebnych do naszej miniprodukcji, a później wyrobienie i uformowanie mydełek.
Kolejny dzień upłynął nam pod znakiem słodkiego „co nieco” .Wybraliśmy się bowiem z wizytą do Katarzynowa, znanego z zajęć edukacyjnych o tematyce pszczelarskiej. Opowieści o pszczołach ilustrowane gęsto pokazami eksponatów z dziedziny pszczelarstwa były bardzo zajmujące. Dzieci przymierzały strój pszczelarza, okadzały ule, oglądały na żywo rój pszczół. Najprzyjemniejsze było jednak próbowanie różnych gatunków miodu. I tu okazało się jak wiele mamy z Kubusia Puchatka(!). Podczas warsztatów robiliśmy świece z wosku pszczelego. Na zakończenie wizyty ognisko, kiełbaski i trochę dobrej zabawy na wolnym powietrzu.
Ostatnie zajęcia odbyły się 4 sierpnia. Prowadziła je nasza specjalistka od zdrowego żywienia p. Asia. Dzieci pracowały w grupach pięcioosobowych. Przygotowywano m.in. masło ziołowe, soki warzywno-owocowe, koktajle i desery( bez cukru). Najstarsze dziewczynki smażyły naleśniki z dodatkiem kwiatów i ziół.
Było pysznie !
Szkoda ,że się skończyło !

WS3WS2WS1