• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size

Biblioteka Publiczna w Miliczu

56-300 Milicz, ul. Piłsudskiego 14
tel./fax. 71 38 40 096 e-mail: bibliotekamilicz@wp.pl

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH
zaprasza w godzinach:
 
Poniedziałek 10.00 - 18.00
Wtorek 10.00 - 18.00
Środa 10.00 - 15.00
Czwartek 10.00 - 18.00
Piątek 10.00 - 20.00
Sobota 9.00 - 14.00

Dyskusyjny Klub Ksiązki Aktualności

W marcu, dla naszych sympatyków DKK działającego przy Domie Pomocy Społecznej przygotowaliśmy symboliczne pożegnanie zimy. Marzanna symbolizująca odejście zimy odwiedziła wszystkie świetlice i triumfalnie oznajmiła o nadejściu długo oczekiwanej wiosny. Wysłuchaliśmy kilka wiosennych wierszy i mimo to, że pogoda za oknem nas nie rozpieszcza to nam poprawił się humor i wciąż czekamy na wiosenną zieleń w parkach i ogrodach, na śpiew ptaków i cieplejsze dni.

WTT1WTT2WTT3

Ostatnie spotkanie DKK z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przebiegło w bardzo odświętnej atmosferze. Na stołach powiewały flagi Polski, wDKKmaj oknach biblioteki umieszczono bukiety papierowych kwiatów, w kolorach i barwach ojczystych. Powodem świętowania było upamiętnienie wydarzeń majowych. Maj to miesiąc szczególny w historii Polski. Dzień 1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych losach historii Polski. Dzień Flagi poprzedza święto 3 maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. Obraz tych majowych wydarzeń sprzed lat, obejrzeliśmy na dużym ekranie, korzystając z materiałów Polskiej Kroniki Filmowej. Krótkometrażowe filmiki ukazywały charakter tamtych lat i były przykładem zmian, jakie miały miejsce w Polsce. Wiersze i popularne piosenki towarzyszące obchodom majowym, nastroiły nas do wspólnych wspomnień.

Dnia 11 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjne mieszkańców DPS. Spotkanie składało się z 2 części. Pierwsza część zostałahttp://dpsmilicz.pl/images/2015/0613/DSCF1679.jpg poświęcana twórczości poetyckiej Juliana Tuwima. Biografię poety przybliżył nam Pan Piotr, ja przybliżyłam kilka bardzo interesujących ciekawostek z lat dziecięcych. Recytowaliśmy nawet wiersze Tuwima i te bardziej znane i te już zapomniane. Pani Krysia - „Bambo", P. Karina- „Abecadło", P. Tereska wręcz wyśpiewała -„Ptasie Radio". Panie Basia i Grażynka ruszyły w bieg - „Lokomotywę". Na koniec salwami śmiechu zakończyła się recytacja wiersza przypisanego Julianowi Tuwimowi „Ballada o pierdzeniu" w wykonaniu P. Doroty pracownika tejże instytucji. Część drugą spotkania poprowadził P. Michał przygotowując pogadankę o samotnych żeglarzach. Narrator w bardzo ciekawy sposób opowiadał o życiu i podróżnikach : Tadeusza Baranowskiego, Leonidy Teligi i Krystyny Chojnowskiej -Liskiewicz. Barwne opowieści o żeglarzach spowodowały, że uczestnicy przenieśli się w magiczny świat żeglugi wspominając swoje dzieciństwo i przeżyte przygody.

W ramach cyklicznych spotkań - "Dyskusyjnego Klubu Książki" dnia 29.04.2016r. odbyło się spotkanie z mieszkańcami Domu PomocyIMG_20160429_105721 Społecznej w Miliczu. Tematem przewodnim było życie i twórczość wspaniałego muzyka - Czesława Niemena, wokalisty o niezwykłym głosie i talencie muzycznym. Czesław Niemen był jedną z największych indywidualności na polskiej scenie muzyki rockowej. Czerpiąc inspiracje z doświadczeń życiowych i nowych brzmień docierających stopniowo do Polski udało mu się stworzyć indywidualny wzór muzyczny. Zadebiutował na początku lat 60-tych, kiedy jego twórczość bogata była w big bitowe brzmienia, śpiewając rockowe i rock and rollowe piosenki. Jednym z najbardziej charakterystycznych utworów tamtejszych lat była piosenka "Płonąca stodoła". Jego twórczość to nie tylko mocne uderzenia, ale również spokojne ballady, np.:"Pod papugami", które słuchaczy przenoszą w daleką krainę marzeń. Wspólnym rozmowom o artyście nie było końca. Mieszkańcy wspominali swoją młodość za czasów kiedy słuchało się piosenek sławnego idola - Czesława Niemena.

Córka piekarza to powieść, która zachwyciła czytelników z DKK. Dotyka dosyć trudnych tematów i ukazuje jakhttp://1.bp.blogspot.com/-aq9uHIKR4Uc/VS9mfdJAW0I/AAAAAAAAJ90/oPBeZxDYfGs/s1600/c%C3%B3rka%2Bpiekarza.jpg wzajemne relacje wpływają na życie innych. Tematyka pełna wzruszających i poruszających chwil. Fabuła Córki piekarza składa się z dwóch przeplatających się części. Pierwsza część to historia staruszki po przejściach - czyli losy Else w czasach II wojny światowej w Niemczech i jej wspomnienia, które ciągną się do okresu powojennego. Zaś druga część to historia młodej dziennikarki o imieniu Rebe, która robi wywiad z Else i poznaje jej historię... Ich spotkania stają się dla obu wyjątkowymi chwilami. Każda z nich ma swoje odrębne życie i związane z nim problemy. A jednak coś je łączy. Śmierć, trudne dzieciństwo, strach, pewne sekrety. W książce pokazany jest  też niełatwy świat wojny oraz  trudności napotykane przez zwykłych obywateli niemieckich. Dostrzegamy obraz ludzi, którzy mimo trudności jakie niesie im los pokazują ludzką, zwyczajną twarz. Ich odczucia nie zmieniają się choć bardziej wszystko przeżywają. Jest to historia ludzi, którzy podobnie jak nasi dziadkowie byli zagubieni w tak trudnych wojennych czasach ale mimo wszystko podejmowali niejednokrotnie ryzyko o swoje i innych życie. Po prostu walczyli o przetrwanie. Jest to książka, którą zapamiętamy na długo, wzrusza i wywołuje wiele emocji i wspomnień. Łza się kręci.