Biblioteka Publiczna w Miliczu zorganizowała dnia 18 stycznia 2010 r. spotkanie autorskie z Adamem Seredyńskim alt - dwunastolatkiem, autoremsered
powieści "Przyjaciele z Breslau". Na pierwsze spotkanie, które odbyło się o godzinie 9.00 zaproszeni zostali uczniowie z klas IV Szkoły
Podstawowej Nr 2 w Miliczu.

Adam Seredyński, autor powieści, to dwunastolatek, laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich, m.in. w IV  Międzynarodowym  Festiwalu Opowiadania.  Jest pasjonatem historii- przede wszystkim II wojny światowej, stypendystą Fundacji LC Heart Leszka Czarneckiego. Grywa w szachy, gdy pozwala mu na to czas. Odpoczywa podczas długich spacerów po lesie. Przyznaje, że do pisania zachęcał go tata. Najpierw pisał do szuflady, to były różne rzeczy  - wierszyki, rymowanki, krótkie opowiadania. Swoje prace zaczął wysyłać na konkursy i ku zdziwieniu zostawał laureatem. Tak bardzo wciągnęła go ta pasja pisania, że postanowił napisać powieść o przyjaźni. I tak począwszy od szkiców, wypisywaniu imion, nazwisk bohaterów, nazw ulic, placów, mostów, dat, układanie całej "intrygi", zaczęła się rozrastać powieść "Przyjaciele z Breslau". Ze strony dzieci padało wiele pytań. Skąd pomysł na książkę o historii Wrocławia? Czym według Adama Seredyńskiego jest przyjaźń i dlaczego jego  książka jest o przyjaźni? Skąd czerpał informację o życiu codziennym w wojennym Breslau? Czym jest dla niego pisanie książki - pracą czy zabawą? Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze a Adamowi  życzymy lekkej ręki w pracy nad kolejną książką.

"Przyjaciele z Breslau"
To pasjonująca historyczno-przygodowa  powieść o czwórce przyjaciół w  wieku 12-15 lat, których ścieżki skrzyżowały się we Wrocławiu pod koniec II wojny światowej, w październiku 1944. Bohaterowie: Polak- Andrzej Zakrzewski, Niemcy: Heinz Wagner (przyjaciel Andrzeja) i Horst Dachs - członek Hitlerjugend oraz Żyd Natan Goldberg. Każda z postaci została wyraziście sportretowana. Autorowi udało się uniknąć zaszufladkowania osób: jeden z Niemców to serdeczny przyjaciel Polaka-Andrzeja, gotowy do poświęceń w imię ich przyjaźni i vice versa.Nie można nie wspomnieć o intrydze, trzymającej w napięciu zagadce, która pojawia sięw dramatycznym momencie aresztowania rodziny Natana Goldberga. Do jej rozwikłania konieczna okazuje się znajomość Starego Testamentu oraz Fausta Goethego. Z innych odniesień do dziedzictwa kulturowego warto wymienić stronice, obrazujące kultywowanie tradycji żydowskiej (szbat).Narrator wprowadza czytelnika w ówczesny Wrocław - Breslau, podając liczne, zgodne z epoką detale. Dzięki nim i plastycznym opisom odbiorca może przemieszczać się  po ulicach miasta, odwiedzić na przykład magiel, antykwariat, zrobić zakupy na Hali Targowej. Jednocześnie Adam Seredyński zapanował nad wieloma, przeplatającymi się wątkami, uzyskując spójną, przemyślaną kompozycję utworu.Chociaż książka opowiada o czasach wojny, to jednak nie czuje się jej grozy. Niewątpliwie przyczynił się do tego optymizm bohaterów. Ich poczucie humoru w jakie „ wyposażył" ich młody autor. Komunikatywny język, dyskretnie podane środki stylistyczne, a przede wszystkim bogactwo dialogów to walory językowe książki, dające autentyczną radość z czytania.
A sam autor o sobie mówi tak: ...Nie mogę żyć bez książek. Moim marzeniem jest być pisarzem, ale przede mną  jeszcze długa droga...