Dnia 18.11.2009 r. odbyło się spotkanie autorskie dla szkół gimnazjalnych i szkół średnich. Bohaterką spotkania była „ kobieta w podróży" czyli Marzena Filipczak. Wspomnienia z pobytu przedstawiła w formie medialnej ukazującej slajdy z pierwszej i zarazem samotnej podróży w głąb Azji.

Spotkanie to obaliło wyświechtane podróżnicze mity. Pani Marzena bardzo ciekawie opowiadała o zwyczajach, tradycji i codzienności. Była to mieszanka wciągającej, z poczuciem humoru opowieść o podróży, o spełnieniu marzenia niejednego i niejednej z nas, żeby świat odległy o setki kilometrów obejrzeć od podszewki. Jak sama mówi wiele odwagi trzeba, żeby iść „ iść, sobie iść w stronę słońca ", zachwycając się innością, walcząc z lękiem, obrzydzeniem czy upałem, a przy tym zachować znakomity nastrój i mieć bystre oko obserwatora. Tak samo dobrze napisana jest książka „Jadę sobie: Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet", którą posiadamy w bibliotece i polecamy do przeczytania.

... Była trzecia nad ranem, a ja właśnie wylądowałam na lotnisku w Bangalurze na południu Indii. Bez żadnych rezerwacji i jakiegokolwiek pomysłu, co dalej, pierwszy raz w Azji: pierwszy raz sama gdziekolwiek...